Sensorandurid ja viipelülitid on nutikad seadmed, mis võimaldavad automaatset valgustuse juhtimist, võttes arvesse ümbritsevaid tingimusi või kasutaja žeste. Need seadmed pakuvad mugavust, energiasäästu ja kasutajasõbralikkust, võimaldades valgustuse aktiveerimist, reguleerimist või väljalülitamist ilma füüsilise lülitit puudutamata.
Sensorandurid tuvastavad erinevaid keskkonna parameetreid, näiteks liikumist, valgustustasemeid, soojust või heli. Liikumisandurid võimaldavad valgustust sisse lülitada, kui andur tuvastab liikumise, ning seejärel lülitub valgustus välja, kui liikumist enam ei tuvastata.
Viipelülitid võimaldavad valgustust juhtida žestide abil. Viipelülitid kasutavad enamasti tehnoloogiat, mis tuvastab inimese käe või muu objekti lähenemise, aktiveerides seega lülitamise. See võib hõlmata mitmesuguseid tehnoloogiaid, näiteks infrapunaandurid, ultrahelisensorid või muud lähedustuvastuse tehnoloogiad. Näiteks võib ühe viipe abil sisse või välja lülitada valgusti, samas kui teised žestid võivad reguleerida valgustustasemeid või aktiveerida eelseadistatud valgustusskeeme. Viipelülitid pakuvad kiiret ja mugavat juurdepääsu valgustuse juhtimisele, eriti kohtades, kus käed võivad olla hõivatud või kui soovitakse vältida füüsiliste lülitite kasutamist.